Fondo veiklos aktualijos

Fondo veiklos aktualijos

2017 07 12 Vyčio paminklui Lukiškėse labiausiai pritaria jauni ir išsilavinę

Nauja reprezentatyvi vyresnių nei 18 metų Lietuvos gyventojų apklausa rodo, jog absoliuti dauguma jų norėtų, kad 2018 metų vasario 16-ajai Vilniaus Lukiškių aikštėje iškiltų Vytį vaizduojantį skulptūra.

Į bendrovės „Vilmorus“ vykdytos apklausos klausimą „Ar sutinkate, kad 2018 metų vasario 16 dienai, minint valstybės atkūrimo 100-metį, Lukiškių aikštėje Vilniuje būtų pastatytas paminklas kovotojams už Lietuvos laisvę įamžinti – Tautos simbolis Vytis?“ teigiamai atsakė 75,8 proc. apklausos dalyvių, neigiamai – 21,2 proc.

Norintys Vyčio paminklo teigė esą net 86,4 proc. studentų ir moksleivių, 81,4 proc. žmonių su aukštuoju išsilavinimu, 81,9 proc. jaunimo iki 29 metų ir 85 proc. 30-39 metų asmenų ir 74,9 proc. vilniečių.

Šiek tiek mažiau norinčių Vyčio paminklo Lukiškių aikštėje atsirado tarp pensininkų ir bedarbių – atitinkamai 70,9 ir 65,4 proc. jų teigiamai vertina paminklo idėją. 

Save lenkais ir rusais laikantys asmenys gerokai prasčiau nei lietuviai vertina Vyčio paminklo galimybę. Teigiamai į šią perspektyvą žiūri 79 proc. lietuvių, 58,8 proc. lenkų ir 47,5 proc. rusų tautybės asmenų.

Apklausus asmenis pagal jų partines preferencijas, pasirodė, kad teigiamai į paminklą žiūri 88,6 proc. Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų rėmėjų, 82,4 proc. Valstiečių ir žaliųjų sąjungos rėmėjų, 86,8 proc. Liberalų sąjūdžio rėmėjų ir 74,4 proc. socialdemokratų rėmėjų. Tuo tarpu apklausus Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos rėmėjus, paaiškėjo, kad Vyčio paminklą teigiamai vertina vos 36,8 proc. jų.

Apklausa buvo vykdoma 19 miestų ir 20 kaimų. Jos metu apklausti 1002 Lietuvos gyventojai.

2017 06 15 Ministras Pirmininkas priėmė fondo atstovus

Birželio 15 dieną Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis priėmė “Laisvės kario” skulptūros autorių, Nacionalinės premijos laureate Arūną Sakalauską ir Vyčio paramos fondo pirmininko pavaduotoją Vilių Kavaliauską. Pokalbyje taip pat dalyvavo Seimo narys Juozas Olekas, kuris drauge su kolega Antanu Matulu globoja projektą.

Buvo aptarta situacija po Seimo rezoliucijos priėmimo ir Kultūros ministerijai paskelbus, jog Šiuolaikinio meno centrui pavedama rengti kūrybines dirbtuves. Ministras Pirmininkas išklausė Fondo atstovų informaciją ir patvirtino, kad Vyriausybės tikslas toks pat – kad valstybės atkūrimo 100-mečiui aikštė pasipuoštų įspūdinga skulptūra. Drauge buvo aptartos priemonės, kurių reikėtų tam pasiekti.

2017 06 13 Vytis jau stovi Lukiškių aikštėje atstovus

Spaudos ir ypač telekanalų sensacija tapo Lukiškių aikštėje atsiradusi “Laisvės kario” skulptūra. Ja labia domėjosi ir vilniečiai, aktyviai reiškę savo nuomones ir teleekranuose.

Skulptorius Arūnas Sakalauskas, atsakingai ruošdamasis skulptūros gamybai ir pastatymui, padarė vizualizacijos eksperimentą: iš kartono ir kitų pagal;binių priemonių pagamino natūralaus dydžio (6,40 metro aukščio) skulptūros modelį. Dar nepavyko padaryti gero postamento, tačiau ir šis modelis maloniai žavėjo akį.

Vilniaus savivaldybė leido modelį laikyti aikštėje iki liepos 6 dienos.
Modelį pagaliau pamatė ir šalies vadovai, birželio 14 dieną dalyvavę renginyje priešais Lukiškių aikštę.
Sutarta, kad Vyčio paramos fondas padengs modelio gamybos išlaidas.

2017 06 10 Visuomeniniame komitete – 106 asmenybės

Kelioms visuomeninėms organizacijoms sukrutus steigti savo fondą veiklai Lukiškių aikštėje, mes sveikiname ketinimus nuveikti kažką konkretaus. Tikimės, kad naujas fondas galės rūpintis Lukiškių memorialo apatine dalimi.

Vyčio paramos fondas didelių nuostolių nepatyrė. Iš mūsų Visuomeninio komiteto pasitraukė 4 asmenys. Jame dar liko 106 Lietuvos šviesuomenės atstovai (sąrašas – gretimame skyriuje).

Ta proga linkime sveikatos mūsų Visuomeninio komiteto pirmininkui Jo Ekscelencijai Valdui Adamkui, neseniai sugrįžusiam iš ligoninės.

2017 06 01 Fondui padės JAV lietuvių bendruomenė

Lietuvoje viešėjusi LR generalinė garbės konsulė Klivlende Ingrida Bublienė pranešė, kad JAV lietuvių bendruomenės Krašto valdyba, bendradarbiaudama su Fondu, nusprendė rinkti lėšas Vyčio paminklui Lukiškių aikštėje.

Šiuo metu tą patį svarsto Amerikos išeivių organizacija “Lietuvos Vyčiai”. Informaciją apie projektą ištisais puslapiais spausdino laikraščiai – Čikagos “Draugas” ir Klivlendo “Dirva”. Projektas buvo pristatytas Lemonto “Rotary” klube.

2017 05 02 Seimo rezoliucija dėl memorialo Lukiškių aikštėje

Seimas, 91 parlamentarui balsavus už, nė vienam nebuvus prieš ir vienam susilaikius, priėmė rezoliuciją „Dėl neatidėliotinų veiksmų siekiant sutvarkyti Lukiškių aikštę Vilniuje ir pastatyti kovotojų už Lietuvos laisvę atminimo įamžinimo memorialą Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio progai“ (projektas Nr. XIIIP-600).

Priimtu dokumentu Seimas atsižvelgia į tai, kad Lukiškių aikštė Vilniuje formuojama kaip pagrindinė reprezentacinė Lietuvos valstybės aikštė su laisvės kovų memorialiniais akcentais; tačiau praėjus aštuoniolikai metų nuo tai nustačiusio Seimo priimto nutarimo įsigaliojimo, nėra jokio aiškumo dėl Lukiškių aikštės sutvarkymo darbų užbaigimo iki Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo; Vyriausybės skirto finansavimo nepakanka net būtiniausiems aikštės sutvarkymo darbams užbaigti, o kovotojų už Lietuvos laisvę atminimo įamžinimo memorialui lėšų iš viso neskirta. Taip pat atsižvelgiama į tai, kad idėjai 2018 m. vasario 16 d. Lukiškių aikštėje, pastatyti ir atidengti paminklą ,,Per amžius kovojusiems ir žuvusiems už Lietuvos laisvę atminti“, kuriame yra numatyta vieta tautos ir valstybės simboliui Vyčiui, pritarė visuomeninės patriotinės organizacijos.

Priimta rezoliucija, siekiant, kad iki 2018 m. vasario 16 d. būtų galutinai sutvarkyta Lukiškių aikštė Vilniuje ir pastatytas visų laikų kovotojų už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę atminimo įamžinimo memorialas, Seimas prašo Vyriausybės skirti papildomų lėšų Lukiškių aikštės sutvarkymo darbams užbaigti iki 2018 m. vasario 16 d.; pritarti Vyčio paramos fondo iniciatyvai Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga iki 2018 m. vasario 16 d. Lukiškių aikštėje, Vilniuje, pastatyti kovotojų už Lietuvos laisvę atminimo įamžinimo memorialą su Vyčio skulptūra.

Kartu Seimas ragina Vyriausybę ir Vilniaus miesto savivaldybę, bendradarbiaujant su Vyčio paramos fondu, operatyviai spręsti visus organizacinius klausimus, susijusius su paminklo ,,Per amžius kovojusiems ir žuvusiems už Lietuvos laisvę“ pastatymu iki 2018 m. vasario 16 d.